2008. augusztus 31., vasárnap

Bográcsos gombahalál anyós módra

Hozzávalók:

3db gyilkos galóca

Legfontosabb méreganyaga az α-amanitin, ami a májat és a vesét támadja meg. Ellenszere egyelőre nem ismert. Tünetei (hasmenés, hasi fájdalmak, emésztési zavarok, mérgezés okozta májgyulladás, amely potenciálisan halálos kimenetelű) 6-12, ill. 24-36 óra múlva jelentkeznek, mire a méreganyagok már felszívódtak.


1db légyölő galóca

Méreganyaga az iboténsav és a muszkarin, muszkazon, muszkaridin amelyek az idegrendszert támadják. Kis mennyiségben csak károsítja a májat, nagy mennyiségben halálos. A finom lakoma után 30 – 180 perc elteltével jelentkeznek a részegségszerű tünetek, majd a gyomor- és bélpanaszok.


1db párducgalóca

A benne fellelhető muszcimol és iboténsav hatására már fél óra elteltével forróság önti el a testet, amely viszket is, majd szédülés és végtagremegés kíséretében a beteg zaklatottá és mámorossá válik, s nemegyszer érzékcsalódásai támadnak, megzavarja a légzést és a vérkeringést.


1db vörhenyes őzlábgomba

A gyilkos galóca méreganyagához hasonló fallatoxint tartalmaz.


3db pókhálós gomba

A benne rejlő orellanin jól ellenáll a hőkezelésnek. 2-14 napos lappangási idő múltán előbb szomjúságérzés, majd gyomor-bél rendszeri panaszok (hányás, hasmenés), fej- és ágyéktáji fájás, valamint hidegrázás gyötri a beteget. A remek főztünk után nem hiszem, hogy megélné még az áldozat mire jelentkezik a pókhálós gomba hatása. Ez csak bebiztosítás végett került a receptbe.


2db gyapjas tintagomba

Bár ehető gomba, de a tönkje nem, úgyhogy azt mindképpen használjuk fel. A gombapörköltünk mellé mindenképpen kínáljunk drága anyósunknak valamiféle alkoholtartalmú italt, mert a tintagombák önmagukban ugyan nem mérgezők, de alkohol hatására korpin tartalma miatt azzá válik. Gátolja ugyanis az etil-alkohol lebomlásakor létrejövő acetaldehidet átalakító enzimet.


2db trágyagomba

Hatóanyaga: pszilocibin, baeocisztin. Ezek neurotoxinok, az idegrendszerre hatnak. Szerkezetük az LSD-hez hasonló, így nem meglepő, hogy érzékszervi csalódást okoz. Tünetei 30 – 120 perc elteltével jelentkeznek. Az áldozatot előbb indokolatlan jókedv (nevetés, éneklés, táncolás) keríti hatalmába, majd hamarosan eluralkodik rajta a látási érzékcsalódás: behunyt szemmel is különféle alakzatokat lát. Végül a kimerülés jelei mutatkoznak rajta, s elveszti az eszméletét. Időközben hányhat is, és görcsök kínozhatják. Ez a gomba drogosoknak önmagában is fogyasztható, szárítva 2-3 mg már elég egy kis „utazás”-hoz.


Olaj, lila hagyma, pirospaprika, vörösbor. Ízlés szerint tengeri só, cayenne bors, friss kakukkfű és majoránna.


Elkészítés:

Az apróra vágott lila hagymát meghintjük egy csipetnyi tengeri sóval és az olajon üvegesre pirítjuk, majd levesszük a tűzről és hozzáadjuk a pirospaprikát. A felkockázott gombákat hozzádobjuk és leöntjük 1,5dl vörösborral. Lefedve addig pároljuk, amíg a gomba összeesik, ekkor hozzáadjuk a fűszereket (cayenne bors, friss kakukkfű és majoránna). Addig főzd, amíg a gomba meg nem puhul. A mentőket kb. a párolás megkezdésekor érdemes értesíteni, hogy a jóízű fogás után egyből szállítani lehessen az anyóst. A gombapörkölt mellé mindenképpen kínáljunk alkohol tartalmú italt.


Jó étvágyat!

2 megjegyzés:

Névtelen írta...

Mi értelme van időt pazarolnod a gombatémára, ha nem vagy szakértő?Ezzel az iszonyatos mennyiségű tárgyi tévedéssel csak a laikusokat tudod átverni...

Légyölő galóca:
Nem halálos nagy mennyiségben.

Trágyagombák:
(a trágyagombák a Panaeolus faj, a képen viszont badargomba, Psilocybe faj látható)

"Ezek neurotoxinok, az idegrendszerre hatnak."

Sok szer hat az idegrendszerre anélkül, hogy károsítaná azt. Az esetleges károsodás a szertípustól, a dózistól, a bejuttatási módtól, a metabolizmustól és számos egyéb körülménytől függ.

"Szerkezetük az LSD-hez hasonló, így nem meglepő, hogy érzékszervi csalódást okoz."

Szerkezetük számos egyéb, gyógyszertárban kapható keringésjavító szerhez is hasonlít, amik pedig nem okoznak érzékszervi csalódást. Egy vegyület szerkezete alapján nem lehet biztosan megmondani, hogy hat-e egyáltalán a központi idegrendszerre.

"Végül a kimerülés jelei mutatkoznak rajta, s elveszti az eszméletét."

A pszilocibin nem okoz eszméletvesztést, mivel testi hatásai gyengék, a pszichét pedig pont hogy stimulálja.

http://www.lycaeum.org/languages/hungarian/HunMus/HunMus3.html

Úgyhogy eszedbe ne jusson gombázni menni amíg ennyire felületes és pontatlan vagy az életveszélyes szerekkel kapcsolatban!

Mókus írta...

Köszi az észrevételt!
Nem akartam senkit sem átverni, csak összedobtam egy receptet :) Ha kijavítva elküldöd a bejegyzést a mail címünkre, akkor megköszönjünk és felteszem a javított változatot, ami már szakmailag is megállja a helyét!